czwartek, 13 czerwca, 2024

Warzywa

Zdeformowane buraki – dlaczego buraki są zbyt małe lub zdeformowane?

Buraki są ulubionym warzywem ogrodników w Polsce. Określane również jako buraki czerwone lub stołowe są pożywnym źródłem witamin C i A. Buraki ćwikłowe i zielone mogą być gotowane lub podawane świeże, podczas gdy korzenie mogą być marynowane lub gotowane w całości. Buraki są również popularnymi składnikami w wielu przepisach na koktajle i soki warzywne. Co się jednak dzieje, gdy buraki są zdeformowane lub zbyt małe? Dowiedzmy się więcej o tych powszechnych problemach z korzeniami buraków.

Najczęstsze problemy związane z korzeniami buraków

Choć uprawa buraków nie jest trudna, zdarzają się sytuacje, w których pojawiają się problemy, które negatywnie wpływają na ich jakość i wielkość. Większość problemów z korzeniami buraka można złagodzić poprzez odpowiednie sadzenie. Buraki ćwikłowe na trzydzieści dni przed terminem bezmrozowym. Sadzonki najlepiej zakładają się przy chłodnej pogodzie. Należy także sadzić kolejno, w odstępach trzech lub czterech tygodni, buraki przez cały sezon. Najczęstsze problemy z korzeniami buraków dotyczą buraków małych lub zdeformowanych.

Dlaczego buraki mają dobre wierzchołki, ale małe korzenie

Buraki nie lubią być stłoczone i konieczne jest, aby sadzonki były przerzedzane do odległości 10 cm, a rzędy co najmniej 50 cm. Szczyty liściowe i słabe przyrosty korzeni buraków powstają, gdy buraki są zbyt blisko siebie. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy zapewnić odpowiednie odstępy między roślinami i rzędami.

Gdy buraki są zbyt małe, może to być również spowodowane brakiem składników odżywczych, a mianowicie fosforu. Jeśli gleba ma większą zawartość azotu, to buraki będą produkować bardziej bujny wzrost wierzchołkowy niż cebulki. Poprzez dodanie do gleby większej ilości fosforu, np. mączki kostnej, można wywołać większy wzrost korzeni.

Zdeformowane buraki

Czasami buraki są zbyt małe lub źle ukształtowane w wyniku nadmiaru cienia lub przepełnienia. Buraki preferują pełne słońce, ale będą tolerowały częściowy cień. W celu uzyskania najlepszej jakości, należy dążyć do tego, by przez co najmniej pięć godzin dnia spędzały na słońcu.

Buraki nie lubią gleby kwaśnej i mogą osiągać słabe wyniki w glebie o pH 5,5 lub niższym. Przed posadzeniem należy pobrać próbkę gleby, aby upewnić się, że nie trzeba uzupełniać gleby wapnem. Dodatkowo, buraki preferują piaszczyste, lekkie gleby, które dobrze odprowadzają wodę.

Najlepszym sposobem na przezwyciężenie problemów z korzeniami buraków jest zapewnienie odpowiednich warunków uprawy. Nawet jeśli wszystkie te warunki są spełnione, to jednak mogą wystąpić problemy z korzeniami buraka. Nie pozwól, aby to przeszkadzało Ci w cieszeniu się uprawą. Jeśli wszystko inne zawiedzie i pozostaną ci małe lub zdeformowane buraki, zawsze możesz zebrać liście na zielonkę.

3 thoughts on “Zdeformowane buraki – dlaczego buraki są zbyt małe lub zdeformowane?

Comments are closed.