poniedziałek, 09 grudnia, 2024

Artykuły naszych Czytelników

Naprawa szyby samochodowej – kiedy jest możliwa?

Koszt zakupu nowej szyby samochodowej, to zakres od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Alternatywę stanowi polerowanie szyb albo ich naprawa, co potrafi przywrócić wytrzymałość. Przednie szyby w autach, z uwagi na swoją budowę (warstwa tworzywa oraz dwie tafle szkła), nie ulegają rozbiciu w drobny mak podczas uderzenia. W grę wchodzą wówczas pęknięcia na szybach albo powstawanie punktowych odprysków, które są jak najbardziej możliwe do usunięcia. W bardzo podobny sposób, wykonuje się panoramiczne, szklane dachy, w przypadku których możliwa jest także naprawa szyb. 

Uszkodzenia szyb samochodowych – które z nich mogą zostać bezpiecznie naprawione?

Do uszkodzenia szyb w autach, dochodzi nie tylko na skutek wypadków drogowych czy kolizji. Nierzadko, powstają one w wyniku nieuwagi albo nieprzewidywalnych zjawisk atmosferycznych, co może nas sporo kosztować. Nawet malutki kamyczek z drogi żwirowej, może narobić szkód i przyczyniać się do tego, iż na szybie pojawią się odpryski. W takiej sytuacji, najlepszym możliwym wyborem, będzie wybranie się do specjalistycznego warsztatu zajmującego się naprawą tego typu uszkodzeń. Niestety musimy mieć na uwadze, iż nie każde uszkodzenie szyby samochodowej, może zostać poddane naprawie – jeśli średnica odprysku przekraczać będzie 20 mm albo powstał on nazbyt blisko krawędzi szkła, to należy się liczyć z jej wymianą. Masz problem z przejrzystością szyb okiennych? Sprawdź profesjanalne polerowanie szyb w Polsce.

Im dłużej szyba pozostanie uszkodzona, tym większe niestety ryzyko, iż mały odprysk zmieni się w dużą rysę, która nie pozwoli na skorzystanie z samochodu. Jeżdżenie z pękniętą szybą, jest bowiem nie tylko niebezpieczne, ale również związane z ryzykiem dostania karnego mandatu, jak i z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego do czasu przeprowadzenia naprawy i pozytywnego przeglądu technicznego.

Ochrona szyby przedniej z użyciem przezroczystej folii

W fabrycznie nowym samochodzie albo w aucie, gdzie została wymieniona szyba przednia, warto pomyśleć o zabezpieczeniu jej za pomocą specjalnej przezroczystej folii. Tego typu folie naklejane od zewnętrznej strony, posiadają zwykle gwarancję uwzględniającą limit przebiegu. Obecność folii, minimalizuje ryzyko zarysowań lub uszkodzeń przez żwir, kamienie albo piasek wypadający spod opon innych aut. Folia, ma również za zadanie pochłaniać promienie UV, co przyczynia się do ograniczenia płowienia materiałów użytych wewnątrz kabiny. Folia ochronna do szyby, jest uodporniona na działanie wycieraczek, a ponadto usprawnia pozbycie się płatków śniegu czy deszczu. Sprawdź jak wygląda usługa naprawa odprysków na szybie okiennej w profesjonalnej firmie działającej na terenie całego kraju.

Naprawa pękniętej szyby – przebieg, koszty 

Pierwszym spośród etapów naprawy pękniętej szyby samochodowej, jest zawsze dokładne jej oczyszczenie. Usuwa się wówczas nie tylko wszelkie zabrudzenia, ale również i drobinki szkła. Później ubytek wypełnia się dokładnie żywicą, której utwardzenie przebiega z użyciem promieni UV. Ostatni etap naprawy, to wypolerowanie powierzchni – tak, aby w miejscu naprawy odzyskana została przejrzystość. Całość tego procesu, trwa zwykle nie dłużej aniżeli 60 minut. Koszty zaś, to przedział 60-150 złotych.