poniedziałek, 25 października, 2021

Baza roślin

Wawrzynek wilczełyko

Wszedłszy do lasu wczesną wiosną możemy spotkać na pierwszym kroku niewielki krzak, rzadko pokryty liśćmi, obsypany drobnymi kwiatami czerwonymi o silnym zapachu. Jest to Wawrzynek Wilczełyko.

Wawrzynek wilczełyko jest wysoki na 1 metr; zauważyć można jego gładką, żółto-szarą korę i liczne gałęzie, tak łykowate, że się nie dadzą oberwać bez pomocy noża. Najcharakterystyczniejsze są silnie pachnące kwiaty. Zapach kwiatów tych można znieść bez szkody na wolnym powietrzu, lecz w pokoju ciężko wytrzymać, powodują bowiem silny ból głowy.

Kwiaty rosną po trzy na skróconych gałązkach kwiatonośnych, które w poprzednim roku pokryte były liśćmi. Są one skupione przy wierzchołku łodygi tak, że cała gałązka z kwiatami wygląda na grona. Kwiat ma okwiat pojedynczy, nie rozróżniony na kielich i koronę, o płatkach dołem zrośniętych w rurkę, która rozkłada się w cztery śpiczaste wycinki barwy brudno-czerwonej, czasem jaśniejszej lub białawej. Rozciąwszy kwiat podłużnie, widzimy wewnątrz osiem pręcików o krótkich nitkach, umieszczonych w dwóch rzędach, jeden nad drugim. Na spodzie rurki widzimy na dnie kwiatowym słupek o zanikająco krótkiej szyjce i znamieniu nieco rozszerzonym. Tak się przedstawia Wilczełyko wczesną wiosną w marcu. Gdy jednak zobaczymy je w kilka tygodni później, dostrzeżemy w nim duże zmiany. Gałązki pokryły się liśćmi ułożonymi kupkowato na końcach łodyg kwiatowych. Liście posiada całobrzegie, lancetowate, odwrotnie wydłużone, dołem zwężone w krótki ogonek, na spodniej stronie niebieskawo-zielone. Miejsce kwiatów zajęły owalne jagody, początkowo zielone, po dojrzeniu czerwone, soczyste, o jednej pestce (właściwie jest to pestkowiec, kształtu jagody).

Wilczełyko według systemu Linneusza należy do VIII klasy; według systemu naturalnego zaliczone jest do rodziny Wawrzynkowatych (Thymelaceae).

Wilczełyko należy do najbardziej trujących roślin. Wszystkie części zawierają trującą substancję dafninę: korzeń, kora, nawet nasiona, przyłożone do skóry, naciągają pęcherze, po spożyciu zaś wywołują wymioty, zapalenie kiszek, często powodują nawet śmierć. Kora była dawniej używana jako silny środek leczniczy.

One thought on “Wawrzynek wilczełyko

Comments are closed.