czwartek, 13 czerwca, 2024

Artykuły naszych Czytelników

Fotowoltaika – dlaczego warto w to iść?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to nie tylko dbanie o własny portfel, ale też troska o zrównoważony rozwój i czyste powietrze w okolicy. Fotowoltaika obecnie to jeden ze sprawdzonych i innowacyjnych sposobów na uzyskiwanie bezpłatnej energii dzięki wykorzystywaniu promieniowania słonecznego. Czy warto inwestować w panele słoneczne?

Inwestowanie w fotowoltaikę – dlaczego warto?

Rynek ogniw fotowoltaicznych rozwija się w ekspresowym tempie. To doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy pragną włożyć cegiełkę w ochronę środowiska i uzyskanie czystego powietrza, którym można oddychać pełną piersią. Panele słoneczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną, ale muszą być właściwie i bezpiecznie podłączone do instalacji elektrycznej w domu. Dzięki temu można korzystać z bezpłatnej energii, ogrzewać wodę i pomieszczenia. Szacuje się, że obecnie, przeciętna instalacja fotowoltaiczna zwraca się po 10 latach. Warto jednak zaznaczyć, że ceny energii drożeją, a ceny paneli maleją. Dodatkowo można z łatwością uzyskać dofinansowanie z różnych programów unijnych lub regionalnych, które wspierają osoby inwestujące w odnawialną energię. Dużą zaletą instalowania paneli fotowoltaicznych jest ich bezobsługowość. Mają długi okres gwarancji i trwałości, przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, nie trzeba nic z nimi robić. Dobrej jakości elementy instalacji fotowoltaicznej mają gwarancję nawet 25 lat.

Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli?

Za montaż elementów fotowoltaiki powinien zabrać się wyłącznie specjalista. Przed zakupem paneli słonecznych należy dokładnie przeanalizować ilość ogniw, robi się na podstawie zużycia prądu, wydajności instalacji i dostępnej powierzchni do montażu. Panele montuje się na dachu i nie ma tutaj znaczenia jego kształt, a także na działce, bezpośrednio na ziemi. Czasem używa się specjalnych wysięgników, to optymalne rozwiązanie, jeśli dach jest zacieniony na przykład przed drzewa, a miejsce na działce jest niewystarczające. Istotne jest podłączenie całości do instalacji elektrycznej, aby wszystko mogło być zasilane energią słoneczną. Prawidłowo przeprowadzony zabieg sprawia, że użytkowanie instalacji jest bezpieczne i nie grozi pożarem. To kolejny ważny powód, dla którego montaż fotowoltaiki powinien być przeprowadzany tylko przez fachowców. Fotowoltaika 4oze.pl – poznaj więcej szczegółów na temat instalacji fotowoltaicznych.

Dotacje – gdzie szukać dofinansowania?

Dotacje do fotowoltaiki to dobry sposób na obniżenie kosztów instalacji paneli. Istnieją różne programy, które wspierają walkę o czyste powietrze. Wszystkiego na temat dofinansowania można dowiedzieć się w urzędach miasta lub w gminach, w których się mieszka. Organizowane są też szkolenia dla osób, które planują instalacje paneli słonecznych. Dzięki szkoleniu można dowiedzieć się, jakie wymagania trzeba spełnić, jak i gdzie złożyć wniosek o dotacje. Niektóre dopłaty można ze sobą łączyć, inne się wzajemnie wykluczają. Dotacje nie pokryją całego wydatku na fotowoltaikę, ale znacznie zredukują jej koszt. Pieniądze otrzymuje się zwykle po poniesieniu kosztów.