środa, 24 kwietnia, 2024

Warzywa

Kontrolowanie gąsienic buraczanych

Gąsienice buraczane są zielonymi gąsienicami, które żywią się szeroką gamą roślin ozdobnych i warzywnych. Młode larwy żerują w grupach i zazwyczaj nie wykazują żadnych unikalnych cech odróżniających je od innych gąsienic. Jednakże starsze larwy rozwijają żółty pasek, który biegnie od głowy do ogona, co ułatwia ich identyfikację.

Ważne jest, aby wcześnie wykryć i leczyć inwazję gąsienic buraczanych, ponieważ te starsze są odporne na większość środków owadobójczych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat rozpoznawania inwazji gąsienic i zapobiegania rozprzestrzenianiu w ogrodzie.

Czym są buraczane gąsienice?

Gąsienice buraczane są gąsienicami, które żywią się delikatnymi roślinami uprawnymi i kilkoma roślinami ozdobnymi. Występują one w każdej części kraju, gdzie rośliny żywicielskie przetrwają zimę.

Dorosła forma to średniej wielkości ćma z cętkowanymi szarymi i brązowymi górnymi skrzydłami oraz białymi lub blado-szarymi dolnymi skrzydłami. Składają puszyste bryły do 80 jaj na koronach sadzonek lub na delikatnych liściach starszych roślin, gdzie młode gąsienice będą miały dużo pożywienia podczas wylęgu. Larwy powoli przemieszczają się do ziemi, aby się na niej poczwarzyć.

Identyfikacja uszkodzeń wywołanych gąsienicami

Gąsienice buraczane zjadają nieregularne dziury w liściach. Mogą żywić się delikatnymi młodymi sadzonkami i niszczyć starsze rośliny. Wkopują się w warzywa, takie jak sałata i kapusta. W delikatnych owocach, zwłaszcza w pomidorach, pozostawiają również wyżłobienia.

Wczesne wykrywanie pomaga w zapobieganiu atakom. Uważaj na skupiska jaj pokryte puchem, małe gąsienice żerujące w grupach lub pojedyncze duże gąsienice z żółtym pasem biegnącym po ich bokach.

Kontrola nad gąsienicami

Kontrola nad gąsienicami buraczanymi w ogrodzie domowym zaczyna się od wybierania ręcznego. Wrzuć je do pojemnika z wodą i mydłem, aby je zabić, a następnie wrzuć do worka i wyrzuć tusze.

Bacillus thuringiensis (szczep Bt-azaiwi) to naturalny środek owadobójczy, który jest skuteczny przeciwko młodym gąsienicom i nie szkodzi środowisku.

Gąsienice te są odporne na większość chemicznych środków owadobójczych, które są dostępne dla domowego ogrodnika, ale produkty z olejem neem są czasami skuteczne. Jaja, które są pokryte szklistą lub włóknistą masą, są podatne na działanie olejów naftowych.

Jeśli zdecydujesz się spróbować środków owadobójczych, dokładnie przeczytaj i postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Zwróć szczególną uwagę na długość okresu pomiędzy zabiegiem a zbiorem przy leczeniu buraków. Wszystkie środki owadobójcze należy przechowywać w ich oryginalnym opakowaniu i trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Teraz, gdy wiesz już więcej o tym, czym są gąsienice buraczane, możesz lepiej zarządzać lub nawet zapobiegać ich obecności w ogrodzie.