środa, 24 kwietnia, 2024

Warzywa

Uprawa buraków – jak uprawiać buraki w ogrodzie?

Wielu ogrodników zastanawia się nad uprawą buraków w ogrodzie. Te smaczne, czerwone warzywa są bardzo łatwe w uprawie. Zastanawiając się nad tym, jak hodować buraki w ogrodzie pamiętaj, że sprawdzają się one doskonale w domowym ogrodzie, ponieważ nie wymagają dużo miejsca.

Jak uprawiać buraki w ogrodzie?

Myśląc o tym, jak uprawiać buraki w ogrodzie, nie zaniedbuj ziemi. Buraki najlepiej radzą sobie w głębokiej, dobrze zdrenowanej glebie, ale nigdy w glinie, która jest zbyt ciężka aby mogły rozwijać się duże korzenie. Gleba gliniasta powinna być zmieszana z materią organiczną, aby pomóc w jej zmiękczaniu.

Twarda gleba może spowodować, że korzenie buraka będą twardsze. Najlepsza jest gleba piaszczysta. Jeśli jesienią sadzisz buraki, użyj nieco cięższej gleby, aby ochronić się przed wczesnymi mrozami.

Kiedy sadzić buraki?

Buraki nie powinny być sadzone, dopóki temperatura gleby nie osiągnie co najmniej 4 stopnie Celsjusza.

Buraki lubią chłodną pogodę, więc najlepiej je sadzić w tym okresie. Dobrze rosną w chłodniejszych temperaturach wiosny i jesieni, a słabo radzą sobie w upale.

Uprawiając buraki należy zacząć od posadzenia nasion w od odległości od 2,5 do 5 cm. Lekko przykryć nasiona luźną glebą, a następnie posypać je wodą. Powinieneś widzieć, jak rośliny kiełkują w ciągu siedmiu do 14 dni. Jeśli chcesz mieć stały zapas, posadź buraki w kilku miejscach, w odstępie około trzech tygodni od siebie.

Buraki można sadzić w częściowym cieniu, ale przy uprawie buraków należy dążyć do tego, aby ich korzenie sięgały co najmniej 7,6 do 15 cm, więc nie powinno się ich umieszczać pod drzewem, gdzie mogłyby dostać się do korzeni drzewa.

Kiedy zbierać buraki?

Zbiór buraków może odbywać się od 7 do 8 tygodni po posadzeniu. Gdy buraki osiągną pożądaną wielkość, należy delikatnie wykopać je z ziemi.

Można też zbierać zieleninę buraczaną. Zbiory te przeprowadza się, gdy burak jest młody, a jego korzeń mały.

3 thoughts on “Uprawa buraków – jak uprawiać buraki w ogrodzie?

Comments are closed.